سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - ۱۳٩۱/٢/۱۸

بهره گیری از  فناوری‏های اطلاعاتی و ارتباطی موجود در شرکت در راستای فعالیت‏های مدیریت دانش نکته بسیار مهمی است که اغلب مورد غفلت قرار می‏گیرد و بسیاری از شرکت‏ها به دلیل نگاه صرفاً نرم‏افزاری و اتکابه داشتن یک سیستم نرم‏افزاری آماده  نمی‏توانند ارزش افزوده لازم در حوزه مدیریت دانش را ایجاد نمایند. داشتن یک نرم افزار مدیریت دانش به هیچ وجه به معنای پیاده‏سازی و فهم بهتر مدیریت دانش نیست بلکه نکته اصلی تفکر دانشی در سازمان است که می بایست بتواند از ابزارها و تکنولوژی‏های در دسترس در جهت پیشبرد منظور مدیریت دانش استفاده کند. جدول زیر فناوری‏های گوناگون به همراه هفت فعالیت اصلی مدیریت دانش و نقش و تاثیری که هر کدام از فناوری‏ها در پشتیبانی از فعالیت‏های مدیریت دانش دارد، را نشان می‏دهد.  

میزان پشتیبانی فناوری‏ها از فعالیت‏های مدیریت دانش در سه سطح نشان داده شده: 

1 دایره: فناوری مشارکت کمی در فعالیت دارد. 

2 دایره: این فناوری اغلب از فعالیت مدیریت دانش پشتیبانی می کند.

3 دایره: این فناوری مشارکت زیادی را می تواند در این فعالیت داشته باشد. 

فعالیت‏های مدیریت دانش در این جدول شامل: برنامه‏ریزی دانش، خلق دانش، یکپارچه‏سازی دانش، سازماندهی دانش، انتقال دانش، نگهداری دانش و ارزیابی دانش می‏باشد و همانطور که در جدول مشخص است این فناوری‏ها تاثیر زیادی در انتقال دانش داشته و همچنین از فعالیت‏های مرتبط با یکپارچه‏سازی دانش و سازماندهی دانش پشتیبانی زیادی می‏کنند. 

نویسنده: وحید اسلامی - ۱۳٩۱/٢/۱۳

 12 و 13 اردیبهشت، هفدهمین کنفرانس شبکه های توزیع نیروی برق در پژوهشگاه نیرو برگزار گردید. با توجه به سابقه مشاوره و پیاده سازی مدیریت دانش در سازمانهای زیرمجموعه توانیر بلاخص شرکتهای توزیع نیروی برق، در روز دوم کنفرانس کارگاه آموزشی مدیریت دانش را با دیدگاه کاربردی و عملیاتی برگزار نمودم. در این کارگاه تلاش شد از مباحث تئوریک مدیریت دانش پرهیز و بیشتر به درس آموخته‏ها و تجارب اجرای مدیریت دانش در شرکت های ایرانی پرداخته شود. تمرکز کارگاه بیشتر بر تحلیل وضعیت فعلی پروژه‏های اجرا شده مدیریت دانش در ایران، نکات اجرایی مورد توجه در فرایند استقرار، ممیزی و برنامه ریزی استراتژیک دانشی و در نهایت مروری بر نمونه‏های عملی از پیاده سازی راهکارهای مدیریت دانش در شرکت های ایرانی به خصوص شرکتهای حوزه صنعت توزیع برق بود. در انتهای کارگاه، شرکت کنندگان به ارائه واقعیت‏های صنعت برق در زمینه مدیریت دانش پرداختند و موارد مختلفی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وحید اسلامی
نزدیک به 6 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: