سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۱

چارچوب تعالی سازمانی EFQM، که امروز نام آن را در بسیاری از سازمان‏ها می شنویم، مجموعه‏ای از ابزارها و روش‏هایی است که به منظور ارزیابی، خودارزیابی سازمان و همچنین چارچوبی جهت حرکت به سمت تعالی سازمانی مورد استفاده قرار می‏گیرد. این چارچوب زیربنای بسیاری از جوایز مدیریتی از جمله جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی، جایزه ملی کیفیت، جایزه تعالی منابع انسانی و... قرار گرفته است. بنیاد EFQM با مشارکت شرکت Cibit و APQC پروژه تحقیقاتی را با هدف بررسی بهترین تجارب در حوزه مدیریت دانش آغاز کردند و موفق به طراحی چارچوب مدیریت دانش در راستای چارچوب تعالی سازمانی شدند. این چارچوب از سه بخش اصلی تشکیل یافته است:  


ادامه مطلب ...
نویسنده: وحید اسلامی - دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱

دوست عزیرم آقای دبیری مطلب جالب و تامل برانگیزی را در وبلاگشان قرار دادند که حیفم آمد آن را در وبلاگ منتشر نکنم. صمیمانه از ایشان سپاسگزارم.

***

یکی از شاخص های مهمی که بانک جهانی منتشر می کند، شاخص اقتصاد دانش بنیان است. بر این اساس، کشورهای جهان رتبه بندی شده و جایگاهشان نسبت به قبل مقایسه می شود. ایران در سال 2012 جایگاه 94 را در میان 145 کشور به خود اختصاص داده است. 10 اقتصاد برتر سال 2012 با توجه به شاخص های اقتصاد دانشی در شکل زیر قابل مشاهده است: 

                       

اصل گزارش و تعاریف تکمیلی این شاخص را می توانید از لینک زیر دریافت کنید. 

http://siteresources.worldbank.org/INTUNIKAM/Resources/2012.pdf

KEI: Knowledge Economy Index

وحید اسلامی
نزدیک به 8 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: