سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱

                                    

تکنیک Peer Asisst (مساعدت همکاران/ همتایان) ترتیب دادن یک نشست و دعوت از افرادی که در حوزه دانشی مرتبط با پروژه فعالیت می‏کنند و یا اینکه دارای تجربه مرتبط هستند. در تیم ها و بخش‏های مختلف شرکت این افراد جستجو  و برای نشست دعوت می‏شوند تا تجربیات و دانش‏های ضمنی خود را با تیم اصلی پروژه در جهت حل مسائل و چالش‏های موجود در اجرای پروژه به اشتراک گذارند.

 این تکنیک معمولاً زمانی می‏ بایست استفاده گردد که نیاز به کنترل پیش از عمل و همچنین یادگیری قبل از اقدام باشد، بنابراین در مرحله برنامه‏ ریزی پروژه باید به آن توجه شود، به طوریکه دانش‏های موجود و مورد نیاز برای اجرای پروژه شناسایی و اقدامات لازم برای مواجه با کمبود دانش در حین پروژه پیش‏بینی گردد. البته گاهی اوقات از این تکنیک در روش یادگیری حین اجرا نیز استفاده می‏شود. از طرفی باید دقت شود که تکنیک مساعدت همتایان به دنبال این است که منحنی یادگیری برای تیم پروژه کوتاه ‏تر شود که با بحث و تعامل میان افراد تیم پروژه و تیم همکار این مهم حاصل می‏شود. نکته مهم دیگر این است که افراد تیم پروژه باید به این مسئله باور داشته باشند که در نشست‏ های گروهی با تیم همکار علاوه بر اینکه بهتر یاد می‏گیرند بلکه هم ‏افزایی دانشی نیز اتفاق می ‏افتد. 

لازم به ذکر است یادگیری قبل از اجرا؛ معمولاً مبتنی بر تجارب ثبت شده و Lessons Lesrnedهای پروژه‌های مشابه قبلی می‌باشد.

کمک گرفتن یا امدادخواستن از همتایان، راه را برای تیم پروژه در حل مسائل تخصصی هموار می‏کند زیرا راه ‏حل‏ های بیشتری برای حل چالش ها و مسائل با توجه به همکاری همتایان ارائه خواهد شد. به طور خلاصه مراحل اصلی اجرای تکنیک مساعدت همتایان در سازمان های پروژه محور شامل گام‏ های زیر است: 

  1. تبیین و تعریف واضح از مسئله 
  2. جستجو و دعوت از افراد بیرون از تیم پروژه
  3. تعیین دقیق زمان نشست میان تیم کمکی و تیم اصلی پروژه
  4. آغاز نشست و ارائه خلاصه‏ای از جزئیات و مسائل پروژه توسط مدیر پروژه
  5.  ثبت و جمع آوری توصیه ‏ها و دانش ‏ها از جانب همتایان در جهت حل مسائل پروژه
  6. ایجاد و توسعه شبکه ‏ای از همکاران برای استفاده در مواقع حساس پروژه
وحید اسلامی
نزدیک به 8 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: