سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٤

                                  

امروز، روز تولد وبلاگ است (29 شهریور)، 6 سال گذشت، به قول قیصر امین پور چقدر زود دیر می شود!  (از 29 شهریور 1388)

6 سال پیش در چنین روزی شور و حال عجیبی برای نوشتن داشتم، نوشتن در مورد مدیریت دانش. به یاد دارم که این جمله طلایی پیتر دراکر "علم دنیا در هر 70 روز دو برابر می شود" مدت ها بود ذهنم را مشغول کرده بود و جرقه ای شد در من برای افزایش دانش تجربی درباره مدیریت دانش از طریق این وبلاگ که سازمانهای کشور بتوانند به راحتی و فقط با یک جستجوی ساده در گوگل به نکات تجربی لازم دسترسی پیدا کنند. در آن روزها، محتوای  کمی از مدیریت دانش در فضای مجازی وجود داشت و خوشحالم که این وبلاگ آغازی بود برای انگیزه بخشی به سایر افراد و شرکت ها برای ایجاد سایت ها و وبلاگ های دیگری در این حوزه. جالب اینکه در سال 2010 سازمان بهره وری آسیا، در یکی از کتابهای خود، وبلاگ ها را به عنوان یک ابزار کاربردی برای ثبت و توزیع دانش معرفی کرد. بدون اغراق می توان گفت وبلاگ تخصصی مدیریت دانش امروز از چنان شهرتی در میان شرکت ها و دانشگاهیان برخوردار است که از آن به عنوان یک مرجع برای مدیریت دانش یاد می کنند. همیشه به این معتقد بودم، قبل از اینکه نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم باید کار مثبتی انجام دهیم و امیدوارم این وبلاگ یادگاری باشد از ما به همه آنهایی که مثل ما دغدغه دانشی دارند.

در طول این سالها، بارها به این فکر کردم که این آخرین یادداشتی است که در وبلاگ می نویسم اما صادقانه می گویم نتوانستم چون نمی توانستم نسبت به تحرک بخشی و توسعه دانش بنیان کشورم بی تفاوت باشم و این وبلاگ بهانه ای بود برای تلاش در این راه....همیشه گفته ام ما چاره ای نداریم جز آنکه به سمت توسعه دانش بنیان جامعه مان حرکت کنیم. به یاد برخی از شب هایی می افتم که بعد از ساعت 12 شب، مشغول فکر کردن و نوشتن در مورد یک دغدغه، یک اتفاق و یک تجربه از جنس مدیریت دانش، اقتصاد دانشی و توسعه دانش بنیان بودم که در طی روز، هفته یا ماه برایم پیش آمده بود و از آن سخت تر اینکه سعی کنم یک یادداشت کوتاه و تاثیرگذار بنویسم که جریان ساز هم بشود.

من هم مثل دوست عزیزم افشین دبیری حس مشترکی دارم، من هم به راستی قادر به دل کندن از این وبلاگ نیستم چون بخشی از جوانی ام اینجاست، بخشی از بهترین روزهای زندگی ام و شاید هم بخشی از کم لطفی های زندگی ام اینجاست؛ که با عشق و دغدغه به سوژه ای برای نوشتن فکر می کردم.

حدود یک هفته بود که فکر می کردم در روز تولد وبلاگ چه یادداشتی بنویسم اما به این نتیجه رسیدم که هیچ چیز بهتر از این نیست که با ایجاد یک فرم نظرخواهی در خصوص وبلاگ تخصصی مدیریت دانش، شاهد بازخوردهای شما خوانندگان وبلاگ باشم. سالها پیش این جمله را بر سر در ورودی یک موسسه آموزشی دیدم که نوشته بود "خواهشمندیم معایبمان را به خودمان و محاسنمان را به دیگران بگوئید". تنها خواسته من از شما همین است و بس.

لطفا ابتدا وارد جیمیل خود شوید سپس از طریق لینک زیر فرم را تکمیل کنید.

http://goo.gl/forms/8kycvCeQEP

هر آنچه گفتم مصداق این شعر زیبا و پرمعنی مجتبی کاشانی است:

عقل تنها چیست؟ ماشین حساب

عشق اما چیست؟ یک جام شراب

آن یکی اندیشه را می گسترد

این یکی انگیزه را می پرورد

تندبادی اگر وزد در این میان

عقل لنگر، عشق همچون بادبان

نویسنده: وحید اسلامی - پنجشنبه ٥ شهریور ۱۳٩٤

کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی، مشخصات «دوره های آموزشی کارکنان دولت در حوزه فنآوری اطلاعات» را تصویب و توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور جهت اجرا به دستگاه ها، ابلاغ کرد. 
در این بخشنامه دوره 14 ساعته مدیریت ابزار و اطلاعات سازمانی (صفحه 42) برای کارکنان تمامی بخش های سازمان به غیر از فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده است که دارای سه سرفصل اصلی مدیریت سیستم های اطلاعاتی، مدیریت فرایندهای سازمانی و مدیریت دانش است، همچنین مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی پیش از این نیز طی بخشنامه ای در سال 91 توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری ملزم به طی دوره آموزشی 8 ساعته مدیریت دانش سازمانی شده اند که دوره اخیر نیز تاکید مضاعف بر دانش بنیان کردن نظام اداری است.

لینک بخش نامه ها را می توانید در لینک های زیر مشاهده کنید:

http://mborg.ir/images/pdf/bakhsh29.pdf

http://www.smtc.ac.ir/c/document_library/get_file?uuid=b0ce16c9-2adb-43fc-ac7a-e3c92b00a072&groupId=10339

 

وحید اسلامی
نزدیک به 6 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: