سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - پنجشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٠

چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش در تاریخ 25 و 26 بهمن در سالن همایش های رازی همانند سالهای قبل برگزار شد. اینجانب نیز همانند سال های گذشته در کنفرانس حضور داشتم و تجربیات خود در حوزه مشاوره و انجام راهکارهای مبتنی بر مدیریت دانش را در اختیار مدیران و علاقه مندان از سازمانهای مختلف قرار دادم. همچنین در خصوص برنامه ریزی استراتژیک برای مدیریت دانش و متدولوژی ترسیم مسیر آینده مدیریت دانش در سازمان های ایرانی ارائه ای داشتم. این متدولوژی بر اساس تجربیات چندین ساله در زمینه مدیریت دانش و مطالعه عمیق و کامل ادبیات موجود در این زمینه ارائه گردیده است. متدولوژی فوق کامل ترین و جامع ترین متدولوژی در خصوص طراحی و اجرای برنامه استراتژیک مدیریت دانش در سطح کشور می باشد که می توان گفت در حوزه مدیریت دانش با توجه به مشاهدات و تجربیات گذشته در نوع خود یک نوآوری محسوب می شود و فازهای مختلف متدولوژی به فراخور مقتضیات و سطح بلوغ سازمان ها در تعدادی از شرکت های ایرانی اجرا گردیده است. خوشبختانه با اظهار لطف سروران حاضر در جلسه ارائه و عزیزانی که توانسته بودند نگاهی به متن مقاله داشته و آن را مطالعه کنند، بازخورهای خوبی در این زمینه داشتم.

جهت گیری فعلی و نگرش موجود اغلب شرکت های ایرانی به مدیریت دانش ناشی از نگاه آنها به مدیریت دانش به عنوان یک مد یا تب مدیریتی زودگذر، صرف بودجه های اختصاص یافته سازمان به مدیریت دانش بدون هدف، تلقی مدیریت دانش تنها به عنوان یک پروژه و نگاه رفع تکلیفی بعد از اتمام پروژه و نبود نگاه برنامه ای به مدیریت دانش است. اما مدیریت دانش فراتر از یک واقعیت  (آنچه که هست) می باشد بلکه یک حقیقت (آنچه که باید در سازمان باشد) برای موفقیت کسب و کار، بهره گیری موثر از دانش برای کسب مزیت رقابتی پایدار و  تاثیرگذارترین عامل برای بهبود عملکرد سازمان است. متاسفانه در خیلی از سازمان ها امور مربوط به مدیریت دانش از برنامه و اجرای استراتژیک جدا گردیده است در حالی که انطباق همزمان دانش و استراتژی جزء اساسی برنامه استراتژیک برای مدیریت دانش است. ضرورت وجود نقشه راه آینده مدیریت دانش، مزیت های کوتاه مدت و بلندمدت آن، تاثیر مستقیم مدیریت دانش بر برنامه استراتژیک سازمان، اتخاذ استراتژی های مناسب مدیریت دانش و اعتبارسنجی استراتژی های طراحی شده با توجه به مجموعه عوامل مختلف از جمله اینکه کدام حوزه های دانشی اهمیت کلیدی دارند و وضعیت فعلی سازمان در آن حوزه ها با توجه به اهداف استراتژیک خود به چه صورت است حائز اهمیت فراوان است. علاوه بر این موارد و بسیاری دیگر از نکات و عوامل تاثیرگذار، سطح بلوغ سازمان و چرخه حیات مدیریت دانش و ویژگی های سیستمی سازمان نیز برای اثربخشی استراتژی های مدیریت دانش و به تبع آن عدم انحراف و اجرای درست و صحیح برنامه های عملیاتی مدیریت دانش می بایست مورد توجه متولیان مدیریت دانش در سازمان ها قرار گیرد. 

لازم به ذکر است چهارمین کنفرانس مدیریت دانش نیز با ضعف ها و کاستی‏هایی و البته در برخی موارد، قوت‏ها به پایان رسید که در خصوص سطح کیفی و چگونگی برگزاری کنفرانس و برنامه های شلوغ آن به تعبیر درست یکی از دوستان، دیدگاه‏ها و نقدهای مختلفی دارم که شاید در مجالی دیگر آن را بیشتر مورد کنکاش قرار دهم. 

وحید اسلامی
نزدیک به 6 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: