سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - جمعه ۳۱ شهریور ۱۳٩۱

یکی از موضوعاتی که در شش ماه گذشته درخواست‏های بسیاری برای مشاوره و آموزش از سازمان‏ها دریافت کرده‏ام، بحث نقشه راه مدیریت دانش است. جالب اینکه اغلب این سازمان‏ها، پروژه‏‏ای برای پیاده‏سازی مدیریت دانش در سازمان خود انجام داده بودند اما بدون چشم‌انداز و جهت‌گیری استراتژیک در مدیریت دانش، مدام دچار آزمون و خطاهای پرهزینه می‏شدند و تازه به وجود یک نقشه راه اثربخش در مدیریت دانش پی برده‏اند و این موضوع را راهگشا می‏دادند.

 می‏توان اظهار داشت که پیاده‏سازی مدیریت دانش بدون مشخص‏نمودن نقشه راه و نیز طراحی یک برنامه زمان‏بندی مبتنی بر مقتضیات و شرایط اختصاصی سازمان جهت دستیابی به چشم انداز و اهداف استراتژیک مدیریت دانش، سبب اتلاف زمان و هزینه‏های پیاده‏سازی می‏شود.  امروزه سازمان‏ها می‌بایست مشخص کنند که کدام دانش‌ها برای سازمان حیاتی بوده و وضع سازمان در هر کدام از این حوزه‌های دانشی استراتژیک با توجه به اهداف آتی چگونه می‌باشد. با تدوین نقشه راه مدیریت دانش (برنامه‏ریزی استراتژیک مدیریت دانش) ماهیت حال حاضر دانش سازمان و آینده‏ای که برای خود متصور است معین و  استراتژی‌های لازم برای پوشش این شکاف‏های دانشی معین می‏گردد.

تدوین نقشه راه مدیریت دانش نیازمند شناسایی حوزه‌های دانشی است که تحقق اهداف استراتژیک سازمان به کسب توانمندی‌های دانشی در آن حوزه‌ها وابسته است. با شناسایی حوزه‌های دانشی و مشخص‌‏نمودن جریا‏ن‏های دانشی میان آن‌ها باید نسبت به شناسایی میزان توانمندی‌های دانشی فعلی سازمان در هر یک از حوزه‌ها و نیز شناسایی سطح مطلوب توانمندی‌های دانشی در هر یک از حوزه‌ها با توجه به اهداف استراتژیک سازمانی اقدام نمود. با این کار، سازمان از شکاف‌های دانشی خود در هر یک از حوزه‌های دانشی آگاهی یافته و با اولویت‌بندی شکاف‌های دانشی به نسبت اهمیت آن‌ها در دستیابی سازمان به اهداف از پیش تعیین شده، بستر برنامه‌ریزی به منظور پیاده‌سازی مجموعه استراتژی‏های ارتقا وضعیت دانشی سازمان فراهم می‌آید. 

وحید اسلامی
نزدیک به 6 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: