سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٢

  

در پی انتشار یادداشت تحلیلی اینجانب با عنوان "چگونگی ورود به عصر دانش از زبان اکبر ترکان" در پایگاه خبری تحلیلی اعتدال، متن این یادداشت در وبلاگ قرار داده شد. لینک یادداشت در پایگاه خبری تحلیلی اعتدال در انتهای این پست قرار داده شده است.

شنبه شب به طور اتفاقی برنامه شب آفتابی که با حضور اکبر ترکان مشاور ارشد دکتر روحانی از شبکه 5 پخش می ‏شد، را مشاهده نمودم. آنقدر صحبت‏ های ایشان مرا مجذوب خود کرد که سبب نوشتن این یادداشت شد.

در طول سال‏های گذشته با مدیران ارشد بسیاری از شرکت‏های دولتی و خصوصی در زمینه مدیریت دانش کار کرده‏ ام اما آنچه از زبان اکبر ترکان در خصوص ورود به دوره فراصنعتی و مهارت‏ های مدیریت در عصر دانش شنیدم، کمتر از مدیر دیگری دیده و شنیده بودم و به جرات می‏ توان گفت که ایشان عمیقاً و با جزئی‏ نگری و دقت مثال زدنی، مدیریت دانش را درک و ارائه نمودند که کاملاً با تحقیقات علمی و یافته‏های تجربی هم‏ راستا بود زیرا گاهی مدیریت دانش را درست درک نمی‏کنیم و این برداشت غلط باعث این می‏شود که در مدیریت دانش سازمان ‏و جامعه ‏مان به هیچ جایی نرسیم. صحبت‏های ایشان در زمینه اتمام عصر صنعت و شروع دوره فراصنعتی و شرایط عصر دانش شاید نشاندهنده نگاه جدی ‏تر دولت جدید به دانش و مدیریت بهتر این سرمایه نامشهود باشد زیرا کلیدواژه اصلی این دولت، تدبیر و امید است که تدبیر از واژه‏ های هم‏ خانواده با دانش و تفکر است. از طرفی مهندس اکبر ترکان اشاره به ماهواره ‏ای کرد که به زودی با اسم تدبیر پرتاب خواهد شد. در جایی از گفتگو مجری برنامه سوال کرد که چگونه وارد عصر دانش بشویم؟ که ایشان پاسخی متبحرانه داد که وقتی به اتومبیل و ساختمان خود سند مالکیت می‏دهیم، به دانش و دارایی‏ های نامشهود افراد نیز باید سند مالکیت بدهیم و این در عالم مدیریت دانش همان ثبت و حفظ مالکیت معنوی دارنده دانش به اسم خود است تا از سرقت دانش جلوگیری شود. در ادامه نیز توضیح داد که باید بدنبال ساخت و بسته‏ بندی اندیشه ‏های افراد در حل مسائل باشیم که در مواقع مشابه به بسته دانشی فرد مراجعه و مسئله جدید را حل کنیم، این نیز همان ساختار سیستم خبره‏ای است که در مدیریت دانش برای کسب دانش از افراد خبره و حفظ آن در پایگاه دانش برای استفاده در مواقع مورد لزوم تاکید داریم و با رویکرد مساله محور دانش‏ ها را کسب، مستند و تسهیم می‏کند.  

در اواخر برنامه نیز نکته ‏ای در باب جنبه‏ های فرهنگی و البته تجاری مدیریت دانش بیان کردند که ابتدا مالکیت بر دارایی ‏های نامشهود و نرم را بپذیریم و سپس تجارت این دارایی ‏ها را به راه بیاندازیم. در این باب سخن و دغدغه بسیار است اما از اینکه بگذریم، سازمان ‏ها نخواسته و نتوانسته‏ اند عزمی جمعی برای پذیرش و ارتقای فرهنگ دانشی ایجاد و  برعکس، انرژی خود را صرف امور ویترینی مدیریت دانش کرده‏اند. اما به ضرس قاطع (تکه کلام سریال دودکش) عرض می‏کنیم که چاره‏ای نداریم که برای توسعه سازمان و کشورمان، مدیریت دانش را جزو اولویت‏ هایمان قرار دهیم زیرا دانش به خصوص دانش‏ های کلیدی و پراهمیت در این عصر، تاثیر مستقیمی بر ارتقای موقعیت جامعه دارد که در اسناد بالادستی کشور نیز آمده اما تا به الان فقط در حد حرف گفته شده و باید با به رسمیت شناختن این دارایی، به سمت تجاری‏سازی دانش‏ها و درآمدزایی از آن حرکت کنیم. دیگر دوره فروش دارایی‏ های مشهود در دنیا به اتمام رسیده و باید از فروش دانش کسب درآمد شود.

ضرب المثل دود از کنده بلند میشه مصداق اکبر ترکان است که موجب شگفتی مجری از دانش ایشان نیز شده به خصوص زمانی‏ که گفت درک عصر صنعت لازم است اما به این معنی نیست که اگر خواستیم رادیو بسازیم پس باید از رادیو لامپی شروع کنیم بلکه باید مثل کره جنوبی از میانبرها استفاده کنیم. یعنی مدیران در عصر دانش باید بدانند که عصر صنعت بیست و اندی سال پیش به اتمام رسیده و باید از آموخته‏ ها و اقدامات موفقیت‏ آمیز گذشته بهره‏برداری اما از ابزارهای موجود در عصر دانش جهت توسعه استفاده کرد. نباید چرخ را از دوباره اختراع کنیم چون برگشت به عقب خواهد بود. وقتی با تواضع گفت که ذهنش کهنه شده اما با مطالعه سعی می‏کند که کهنگی ذهنش را کمتر کند یعنی همان چرخه حیات دانش که  اشاره به این موضوع دارد که برای ماندگاری باید به دنبال دانش ‏های جدید باشیم تا با اکسپایر شدن دانش‏هایمان، خودمان نیز اکسپایر نشویم.

مطلقاً به برخی از جنبه ‏های دانشی صحبت‏های ایشان به عنوان یک متخصص مدیریت دانش پرداختم و در خصوص سایر صحبت‏های ایشان می‏توان ده‏ ها صفحه تحلیل و تفسیر نوشت. سخن را تمام می‏کنم با این جمله از اکبر ترکان که باید سرلوحه مشاورین کشور قرار بگیرد: همین‏که دکتر روحانی رای آورده و موفق شده، من همه‏ی مزد خودمو گرفتم پس همه بدانیم که نقش مشاور و کچ این است که با دانش و تدبیرش، فردی را از یک مبدا تا مقصد همراهی کند تا آن فرد به موفقیت برسد. 

http://etedaal.ir/fa/news/64167/چگونگی-ورود-به-عصر-دانش-از-زبان-ترکان

وحید اسلامی
نزدیک به 8 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: