سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - سه‌شنبه ۳ دی ۱۳٩٢

        

ابتدا بابت تاخیر به وجود آمده برای نوشتن مطلب جدید عذرخواهی می کنم. این تاخیر به خاطر مشغله کاری در ماه‏ های اخیر است.

چند ماهی است مشغول مشاوره و آموزش به شهرداری‏ ها جهت بهره‏ برداری مطلوب از مدیریت دانش هستم و از آنجایی که این سازمان‏ ها ماهیتی کاملاً مستقل دارند، پیاده‏ سازی مدیریت دانش در شهرداری‏ نیز تا حدودی متفاوت از سازمان‏ های دیگر است. در طول یک سال و نیم گذشته با برجسته‏ ترین مشاورین و مدرسین بین المللی در حوزه توسعه دانش محور شهر ملاقات و مکاتبه داشته‏ ایم و بهترین تجارب مدیریت دانش در میان شهرداری‏ های دنیا را با دقت بررسی نمودیم. این بررسی ها شامل این بود که خدمات کدام شهرداری ‏ها، مبتنی بر دانش طراحی گردیده است و کدام یک از شهرها بطور سیستماتیک و رسمی به فرایند توسعه مبتنی بر دانش متعهد شده‏ اند و تحت عنوان شهرهای دانشی قرار می گیرند. از جمله این شهرهای دانشی عبارتند از: Barcelona،Manchester،Melbourne،Zurich،Istanbul،Shenzhen.  

شهر دانش محور شهری است که از دانش به عنوان مهم‏ترین و قوی‏ ترین اهرم جهت توسعه شهری استفاده می‏کند. شهرهای دانشی از طریق پژوهش، فناوری و تفکر دانش محور، قابلیت خلق ارزش افزوده برای ذینفعان خود را دارند و سرمایه‏ های اجتماعی خود را از طریق تبدیل نمودن دارایی‏ های مبتنی بر دانش به راه‏حل‏ های نوآورانه توسعه می‏ دهند.

پیاده سازی مدیریت دانش در شهرداری ها (کلانشهرها و شهرهای کوچک و متوسط) متفاوت از دیگر سازمان‏هاست به طوریکه دانش در این سازمان‏ها می ‏بایست تاثیر مستقیمی در افزایش و ارتقاء سرمایه هویتی شهر (ایجاد شخصیت شهری متمایز) بگذارد. مدیریت دانش می بایست توانایی یک شهر در پاسخ‏گویی به حوادث را تقویت کند. شهرداری ها با ذینفعان گوناگونی در ارتباطند که می‏ بایست تبادلات و ارتباطات دانشی میان آنها مدیریت شود. از دیگر تجارب مهم شهرهای دانشی برتر دنیا در استفاده از راهکارهای مدیریت دانش در توسعه شهری، پاسخگویی به سوالاتی از جمله: بررسی اینکه چقدر دانش می‏تواند بر اقتصاد شهر تاثیرگذار باشد و موجب رونق کسب و کار و ایجاد شرکت‏ ها و کارخانه‏ های جدید شود و اینکه شهرداری‏ ها چقدر توانسته‏ اند بر دانش شهروندان یک شهر بیافزایند و ده ‏ها مسئله مهم دیگر.

برای مشاوره و  اطلاعات بیشتر می توانید با من تماس بگیرید.

وحید اسلامی
نزدیک به 6 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: