سایت تخصصی مدیریت دانش
توسعه دانش محور / Vahid Eslami, Knowledge Management Special Weblog: Since 2009
نویسنده: وحید اسلامی - جمعه ٩ خرداد ۱۳٩۳

آیا مدیریت دانش یک حرفه است؟ پاسخ بله است. زیرا عناوین شغلی مختلفی در مدیریت دانش وجود دارد که در شکل زیر مشاهده می کنید. هر کدام از این شغل ها دارای شرح وظایف، اختیارات، شرایط احراز و مهارت های خاص خود هستند. نکته ظریف اینجاست که همه کارکنان شرکت باید بتوانند در سطح فردی و گروهی فعالیت های خلق دانش، اعتباردهی به دانش، یکپارچه کردن دانش با سایر فرایندهای کاریشان، تسهیم دانش، تولید محصول دانشی و ارزیابی دانش را انجام دهند به طوریکه این فعالیت ها جزو وظایف روزانه و روتین آنها باشد و نمی توانند تفکیکی بین این فعالیت ها با سایر وظایفشان ایجاد نمایند. تنها در این صورت است که شما می توانید بگویید که کارمندانتان، کارکنانی دانشگر هستند.

  

CKO هم تراز و هم رده با CFO ،COO، CTO، CMO است و گزارش عملکرد خود را به بالاترین مقام سازمان (مدیرعامل) می دهد. بنابراین CKO جایگاهی استراتژیک در سازمان دارد و در تمامی تصمیم گیری های کلیدی سازمان حضور فعال دارد و کمک می کند تا تصمیماتی دانش بنیان گرفته شود. خلاصه ای از وظایف شغل CKO شامل موارد زیر است: تدوین چشم انداز دانشی، تدوین برنامه استراتژیک مدیریت دانش، مدیریت منابع مورد نیاز برای پیشبرد مدیریت دانش، بهبود عملکرد، سودآوری و رشد سازمان از طریق مدیریت دانش، بالا بردن درجه تعهد و پذیرش تمامی کارکنان، ایفای نقش ارتباط دهنده بین لایه های مختلف، دارای شبکه ارتباطی قوی، اندازه گیری تاثیر مدیریت دانش در کسب و کار و برخی وظایف مهم دیگر است. مهارت مهم CKO مدیریت متخصصین دانشی دیگر در ساختار سلسله مراتبی آورده شده در شکل بالاست. همه این شغل ها دارای شرایط احراز، شرح شغل و اختیاراتی هستند.

Ref: Dr Denise Bedford, Goodyear Professor of Knowledge Management Kent State University

وحید اسلامی
نزدیک به 6 سال از عمر این وبلاگ می گذرد. اینجا بخشی از پایگاه تجربیات کاربردی من در حوزه مدیریت دانش، مالکیت فکری و توسعه دانش بنیان است. به مدیریت دانش متعارف و تاریخ مصرف گذشته اعتقادی ندارم چون آن را موثر نمی دانم. این متفاوت دیدن و نوبینی در مدیریت دانش را سعی کرده ام در نوشته هایم بیاورم. باشد که با حمایت ها و ارائه نقطه نظرات خود، بنده را در این مسیر یاری نمائید. شماره تماس: 09125795576 (وحید اسلامی) ایمیل: Ve_eslami@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: