بازدید از طرح ها و پروژه های پارس جنوبی (عسلویه)

    

هفته گذشته برای دومین بار در طی سال‏های اخیر جهت بازدید از طرح‏ها و پروژه‏های نفت و گاز به منطقه ی ویژه انرژی پارس (عسلویه) رفتم. اما این بار برعکس سفر اول که در زمستان بود در گرمای بالای 50 درجه، رطوبت بسیار بالا، آلودگی و گرد و خاک فراوان که نشان دهنده وضعیت سخت کاری در این ایام سال است به عسلویه قلب اقتصادی کشور سفر کردم. برنامه های این سفر بازدید و مصاحبه با برخی از مهندسین فعال در مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاهی منطقه بود. در این سفر از پالایشگاه‏های در دست احداث فازهای 20 و 21، فازهای 17 و 18، پالایشگاه‏های گازی فاز 2 و3، طرح‏های پتروشیمی، مجتمع بندری پارس و همچنین از شرکت‏های پتروشیمی فعال در عسلویه دیدن کردم. هر چند هنوز ایران از کشور قطر در برداشت و بهره‏برداری از این نعمت‏های الهی عقب‏تر است اما پیشرفت‏های زیادی نیز مشاهده می‏شود. بسیاری از شرکت‏های خارجی که در گذشته در پارس جنوبی حضور داشتند هم اکنون وجود ندارند اما موضوع تاثربرانگیز این است که ما این نعمت الهی را داریم اما در میان بزرگ‏ترین و موفق‏ترین شرکت‏های نفتی دنیا (BP، Shell)، نامی از شرکتهای نفتی ایران مشاهده نمی‏شود. صنعت نفت ما اغلب نفت خام می‏فروشد و شاید ارائه خدمات فنی و مهندسی در اولویت قرار نگرفته است و حتی اغلب پیمانکاران داخلی(EPC) به تجهیزات و فناوری‏های خارجی وابسته اند.  

وجود نفت اگرچه نعمت بزرگی است، اما عدم استفاده درست باعث عقب ماندگی کشور شده است. به گفته جلال آل احمد : (غرب زدگی با پول نفت آغاز شد، پول نفت فرهنگ مصرف گرایی (مصرف کالاهای غربی و دریافت مواد آماده) را پدید آورد که مایه بدبختی ما ایرانیان شد).

مستندسازی و تسهیم تجربیات و آموخته‏های موجود در طرح های نفت و گاز پارس جنوبی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. این تجربیات می تواند چراغ راهی برای موفقیت‏های آتی باشد. تحلیل جایگاه مدیریت دانش در ارتقای صنایع نفت و گاز و بررسی اثرات ثبت اشتباهات و تجارب ساخت فازهای مختلف در پارس جنوبی در اثربخشی فعالیت های بعدی از اقدامات لازم الاجرا محسوب می شود. استفاده از روش‏های ارزش آفرینی مثل مدیریت دروس آموخته شده (LLM) برای سازمان‏های پروژه‏محوری که در عسلویه فعالیت می‏کنند به عنوان راهکاری جهت یادگیری و استفاده از تجربیات به حساب می‏آید. 

امیدوارم روزی برسه، شرکتهای نفتی‏مون، پروژه های نفتی کشورهای دیگر را انجام دهند. 

/ 0 نظر / 123 بازدید