یک تجربه؛ نقش آموزش با توجه به دو متغیر دانش و انگیزه

عوامل موثر بر عملکرد کارکنان عمدتاً از رهگذر آموزش و ایجاد انگیزه توسعه می‏یابد زیرا عملکرد اثربخش و کارای پرسنل بواسطه ایجاد اهرم‏های انگیزشی و توانمندی‏های دانشی آنهاست. نظام آموزش و نظام مدیریت دانش هر دو هدفی مشترک دارند به نام ارتقا و افزودن سطح دانش کارکنان، به همین دلیل در ساختارهای نوین مدیریت دانش و مدیریت آموزش جایگاهی خاص برای مدیر ارشد یادگیری (CLO) لحاظ گردیده است.

در یکی از سازمانها مشغول هم‏راستایی دستورالعمل‏ها و رویه‏های مدیریت دانش با فرایندهای منابع انسانی بودیم که بحثی مطرح شد با این عنوان که نقش آموزش برای افراد جدیدالاستخدام با توجه به دو متغیر انگیزه و دانش چیست؟ چند روزی روی این قضیه کار کردم تا اینکه یک مدل دو بعدی را با توجه به نیازهای آن سازمان بازسازی و طراحی نمودم که این مسئله را به خوبی بیان می‏کرد. یادم می‏آید روزی یکی از اساتید دوره تحصیل گفت که این مدل‏های دو بعدی ابزاری برای کارشناس خوب بودن است. 

                     

 اگر نیروی جدید هم دانش پایینی داشته باشد و هم انگیزه پایین، مشکل در اینجا فرایند تامین و جذب منابع انسانی است که فرد به خوبی شناسایی و انتخاب نشده است. حالت بعدی زمانی است که فرد استخدام شده دانش بالایی دارد اما انگیزه‏اش پایین است؟ اینجا نیز آموزش فرد تازه استخدام شده نمی‏تواند موثر باشد بلکه طراحی و اجرای آموزش‏هایی که توانایی مدیر را در ایجاد اهرم‏های انگیزشی برای تحریک نیروی جدید افزایش دهد، کارساز خواهد بود. حالت دیگر زمانی پیش می‏آید که فرد هم دانش و هم انگیزه بالایی دارد که در اینجا نیز آموزش نقشی نخواهد داشت و فراهم‏آوردن زمینه ارتقای شغلی فرد راهکار بهتری است.

اما آموزش کجا نقش و کاربرد دارد؟

جایی که انگیزه فرد بالاست اما دانش او پایین است که برای پر کردن شکاف دانشی می‏توان از آموزش با شکل‏های مختلف، استفاده نمود. 

/ 4 نظر / 116 بازدید
ایوب

درود به مطلب خوبی اشاره کردید، اما فراموش نکنیم که رسالت سازمان‌های پیشرو در احراز صلاحیت‌های بدو ورود هم سنجش انگیزش و هم دانش متقاضی جذب است و بهترین حالت زمانی رخ می‌دهد که فرد باانگیزه صاحب دانشی را در مشاغل بگماریم، بخصوص در سطوح کارشناسی که در آن صورت هم‌افزایی را در سطحی بسیار بالا شاهد خواهیم بود. پاینده باشید.

مهدی عبدی

با سلام هدف عرض ارادت است و آرزوی توفیق. از آشنایی با شما دوست بزرگوار بسیار خرسندم. سربلند باشید

اثرزاده

با سلام دوست گرامی از مطالب شما استفاده شد.موضوع پایان نامه بنده آموزش انگیزش و فرهنگ مدیریت دانش است .به امید موفقیت برای شما

کورش

سلام می شه بفرمایید با چه نرم افزاری این اشکال رو تهیه و طراحی کردین؟ ممنون