مدیریت دانش در شهرداری ها؛ شهر دانشی

        

ابتدا بابت تاخیر به وجود آمده برای نوشتن مطلب جدید عذرخواهی می کنم. این تاخیر به خاطر مشغله کاری در ماه‏ های اخیر است.

چند ماهی است مشغول مشاوره و آموزش به شهرداری‏ ها جهت بهره‏ برداری مطلوب از مدیریت دانش هستم و از آنجایی که این سازمان‏ ها ماهیتی کاملاً مستقل دارند، پیاده‏ سازی مدیریت دانش در شهرداری‏ نیز تا حدودی متفاوت از سازمان‏ های دیگر است. در طول یک سال و نیم گذشته با برجسته‏ ترین مشاورین و مدرسین بین المللی در حوزه توسعه دانش محور شهر ملاقات و مکاتبه داشته‏ ایم و بهترین تجارب مدیریت دانش در میان شهرداری‏ های دنیا را با دقت بررسی نمودیم. این بررسی ها شامل این بود که خدمات کدام شهرداری ‏ها، مبتنی بر دانش طراحی گردیده است و کدام یک از شهرها بطور سیستماتیک و رسمی به فرایند توسعه مبتنی بر دانش متعهد شده‏ اند و تحت عنوان شهرهای دانشی قرار می گیرند. از جمله این شهرهای دانشی عبارتند از: Barcelona،Manchester،Melbourne،Zurich،Istanbul،Shenzhen.  

شهر دانش محور شهری است که از دانش به عنوان مهم‏ترین و قوی‏ ترین اهرم جهت توسعه شهری استفاده می‏کند. شهرهای دانشی از طریق پژوهش، فناوری و تفکر دانش محور، قابلیت خلق ارزش افزوده برای ذینفعان خود را دارند و سرمایه‏ های اجتماعی خود را از طریق تبدیل نمودن دارایی‏ های مبتنی بر دانش به راه‏حل‏ های نوآورانه توسعه می‏ دهند.

پیاده سازی مدیریت دانش در شهرداری ها (کلانشهرها و شهرهای کوچک و متوسط) متفاوت از دیگر سازمان‏هاست به طوریکه دانش در این سازمان‏ها می ‏بایست تاثیر مستقیمی در افزایش و ارتقاء سرمایه هویتی شهر (ایجاد شخصیت شهری متمایز) بگذارد. مدیریت دانش می بایست توانایی یک شهر در پاسخ‏گویی به حوادث را تقویت کند. شهرداری ها با ذینفعان گوناگونی در ارتباطند که می‏ بایست تبادلات و ارتباطات دانشی میان آنها مدیریت شود. از دیگر تجارب مهم شهرهای دانشی برتر دنیا در استفاده از راهکارهای مدیریت دانش در توسعه شهری، پاسخگویی به سوالاتی از جمله: بررسی اینکه چقدر دانش می‏تواند بر اقتصاد شهر تاثیرگذار باشد و موجب رونق کسب و کار و ایجاد شرکت‏ ها و کارخانه‏ های جدید شود و اینکه شهرداری‏ ها چقدر توانسته‏ اند بر دانش شهروندان یک شهر بیافزایند و ده ‏ها مسئله مهم دیگر.

برای مشاوره و  اطلاعات بیشتر می توانید با من تماس بگیرید.

/ 2 نظر / 305 بازدید
فاطمه

مطلب عالیه بود.من مدتهاس که فکرم همینه امیدوارم که همه شهرای ایران روی این محور باشه.

فاطمه بیگی

با سلام. احتراما اینجانب، کارشناس ارشد مدیریت شهری، در حال همکاری در طرحی با عنوان ارتباط دانشگاه فردوسی-شهرداری مشهد در چارچوب مدیریت دانش و نواوری هستم. تقاضا دارم اگر شما در زمینه مدیریت دانش و نوآوری در شهرداری ها و ارتباط دانشگاه- شهرداری کار تحقیقاتی یا طرح پژوهشی انجام داده اید نتایج آن را جهت بهره بردن اینجانبان از تجربیات سایر شهرها در اختیار ما قرار دهید. با تشکر فراوان